کتاب صوتی آیین سخنرانی نوشتهٔ دیل کارنگی است. امین علی نیا گویندگی این کتاب صوتی را انجام داده و شنیدار نگار نوین و راوی نو آن را منتشر کرده است. این اثر صوتی افرادی را که باید در برابر جمع سخن بگویند، راهنمایی می‌کند.

کتاب صوتی آیین سخنرانی اثر دیل کارنگی از پرفروش‌ترین کتاب‌های معاصر بود که شامل قواعد و دستورالعمل‌های مفیدی جهت غلبه بر ترس و کسب اعتماد‌به‌نفس است؛ قواعدی که به روش‌های عملی موردمطالعه و بررسی قرار گرفته است. ماجرا از این قرار است که در دنیای امروز و در کشورهای پیشرفتهٔ دنیا، سخنوری از عوامل رشد محسوب می‌شود. صحبت‌کردن و برقراری روابط اجتماعی باعث پیوستگی میان افراد شده و علاوه‌برآن داشتن این مهارت موضوعی اساسی و مهم برای اقشار گوناگون جامعه تلقی می‌شود؛ زیرا این مهارت دگرگونی‌های زیادی در ارتباطات روابط انسانی ایجاد می‌کند. قواعد موردمطالعه در این کتاب صوتی و به‌‌کارگرفتن آن‌ها به هر شخصی کمک می‌کند تا ضمن ملاقات با اشخاص یا گروه‌های مختلف، با گشاده‌رویی، آسودگی خیال و به‌‌طرز مؤثر و قانع‌کننده‌ای با آن‌ها سخن بگوید.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

پیش از جنگ جهانی اول، در خیابان ۱۲۵ نیویورک، در خانه جوانان آمریکا اصول سخنرانی تدریس می‌شد. آن محل اکنون به قدری عوض شده که مشکل می‌توان آنجا را شناخت. هر سال شیوه‌ها و نظریه‌های جدیدی در این کلاس‌ها مطرح می‌شوند و شیوه‌های قدیمی کنار گذاشته می‌شوند اما یک روش به عنوان اصل همواره در این کلاس‌ها مطرح بوده و به کار گرفته می‌شود و آن این که همه افراد کلاس در طول دوره، یک یا دوبار حتما باید در حضور همکلاسان خود سخنرانی کنند. چرا؟ چون سخنرانی بدون تمرین غیرممکن است، همچنان که بدون تمرین و ممارست نمی‌توان شنا کردن را آموخت. اگر همه کتاب‌های مربوط به فن سخنوری از جمله همین کتاب را بخوانید و مطالب آن را بیاموزید، سخنرانی را نخواهید آموخت.

این کتاب، راهنمای ارزشمندی است اما حتما باید مطالب آن را در عمل به کار ببرید. از برناردشاو طنزنویس مشهور پرسیدند: «سخنرانی با این تسلط و قاطعیت را چگونه آموختی؟» گفت: «همان طور که اسکیت‌بازی کردن را یاد گرفتم. آن قدر تمرین کردم و خودم را مضحکه دیگران قرار دادم تا به این کار عادت کردم!»

برناردشاو در جوانی از خجالتی‌ترین آدم‌ها بوده است. او وقتی برای دیدن کسی می‌رفت، چندین بار در خیابان بالا و پایین می‌رفت تا این که بالاخره درِ خانه را می‌زد. خودش می‌گوید: «کمتر کسی پیدا می‌شود که به اندازه من از ترس خود این همه رنج برده باشد یا احساس شرمندگی کند.»

او برای از بین بردن ترس و خجالت خود کوشش فراوان کرد. آن قدر سعی کرد تا توانست این نقطه ضعف را به نقطه قوت تبدیل کند. او در جلسات یک انجمن ملی شرکت کرد که اعضایش درباره مسائل و مباحث مختلف بحث و گفتگو می‌کردند. او در جلسات آن انجمن درباره همه چیز نظراتش را اعلام می‌کرد.

برای خرید کتاب صوتی آیین سخنرانی به این سایت سر بزنید.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin