کتاب صوتی تیستو سبزانگشتی اثر موریس دروئون نویسنده و محقق فرانسوی است و در سال ۱۹۵۷ منتشر شده است. این کتاب صوتی که در وهله‌ی نخست برای کودکان و نوجوانان نوشته شده، دارای درون‌مایه‌ای است که خوانندگان و شنوندگان را به حفظ و نجات کره‌ی زمین فرامی‌خواند، بنابراین هم در زمان انتشار و هم امروزه، کتابی مهم و ارزشمند در ژانر کودک و نوجوان به شمار می‌رود.

موریس دروئون، نویسنده‌ی کتاب صوتی تیستو سبزانگشتی که کتاب‌هایی که برای بزرگسالان نوشته بود نیز هم از نظر علمی و هم از نظر کیفیت ادبی با سایر کتاب‌ها متمایز نیستند، با نوشتن تیستو سبزانگشتی یک کتاب کلاسیک کوچک از خود بر جای گذاشته که هم توسط کودکان و هم توسط بزرگسالان خوانده می‌شود و مورد استقبال قرار گرفته است.

در ابتدا ممکن است داستان بسیار زیبای تیستو، پسری که به هر چیزی که دست می‌زند آن را به گیاهی زیبا تبدیل می‌کند، تنها مناسب کودکان و نوجوانان به نظر برسد. اما این کتاب می‌تواند بزرگ‌ترها را نیز به فکر فرو ببرد، زیرا افراد ممکن است با خواندن این داستان، دوران کودکی و معصومیت نامتناهی آن دوران را به خاطر بیاورند. موهبت انگشتان سبز تیستو و جوانی‌ او، به او اجازه داد تا از استفاده از ایده‌های حاضر و آماده امتناع کرده و در جهت منافع عمومی قدم بردارد. گل‌هایی که از تیستو اطاعت می‌کنند، مانند وعده‌ها و امیدهای دوران کودکی هستند. بنابراین، با اثری مواجه هستیم که نه تنها فرزند شما و کودکان و نوجوانان از خواندن آن لذت خواهند برد، بلکه در عین حال فرد بزرگسال نیز با همراه شدن با داستان تا انتهای بسیار شگفت‌انگیز و در عین حال تکان‌دهنده‌ی کتاب صوتی تیستو سبزانگشتی می‌تواند درس‌هایی برای زندگی خود از آن برداشت کند.

موریس دروئون (زاده‌ی ۲۳ آوریل ۱۹۱۸ – درگذشته در ۱۴ آوریل ۲۰۰۹) محققی متعهد و بابصیرت بود که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۹ به عنوان رئیس آکادمی فرانسه خدمت کرد. دروئون در ۲۳ آوریل ۱۹۱۸ در پاریس متولد شد. او در پاریس تحصیل کرد، در زمره‌ی سواره‌نظامان فرانسوی خدمت کرد و پس از آتش‌بس فرانسه و آلمان در سال ۱۹۴۰، از طریق اسپانیا به بریتانیا گریخت.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin