با شنیدن کتاب صوتی اتاق ابداً احساس نمی‌کنید با داستانی فانتزی و خیالی روبرو هستید. جالب است بدانید که نویسنده، اما داناهیو، داستان را با الهام از حادثه‌ای هولناک که برای زنی به نام فریتزل رخ داده، نوشته است.

اما داناهیو متولد ۲۴ اکتبر ۱۹۶۹ در دوبلین ایرلند است. او در خانواده‌ای شلوغ متولد شد. پدر و مادر اما، یعنی فرانسیس و دنیس هفت فرزند داشتند و با تولد «اما»، این عدد به هشت رسید.

داناهیو در سال ۱۹۹۰ مدرک لیسانس خود را در رشته زبان انگلیسی و فرانسه از دانشگاه دوبلین گرفت. پس از آن به انگلستان رفت و در سال ۱۹۹۷ مدرک دکتری خود را از دانشگاه کمبریج گرفت. موضوع پایان‌نامه وی مفهوم دوستی زن و مرد در داستان‌های انگلیسی قرن هجدهم بود. در همین زمان بود که با شریک زندگی خود، «کریستین رولستون» کانادایی آشنا شد. رولستون استاد مطالعات فرانسه و زنان در دانشگاه منطقه غرب انتاریو است. از سال ۱۹۹۸ اما داناهیو و رولستون برای همیشه به کانادا رفتند و در سال ۲۰۰۴ نیز به داناهیو، شهروندی کانادا اعطا شد. او هم‌اکنون در لندن و انتاریو، به اتفاق رولستون و دو فرزندش زندگی می‌کند.

رمان اسلمکرین از این نویسنده در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه فررو-گروملی شد. او همچنین مجموعه‌ای داستان کوتاه با نام «موضوعات حساس» نوشته است که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد.

کتاب اتاق در سال ۲۰۱۰ نامزد مرحله نهایی جایزه بوکر شد که رقابت را به رمانی از هووارد جاکوپسن واگذار کرد. در سال ۲۰۱۱ برنده جایزه معتبر اورنج انگلیس شد. این کتاب همچنین برنده جایزه ادبیات معاصر کشورهای مشترک‌ المنافع نیز شده است. اما داناهیو نیز در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان نویسنده برتر رمان ایرلند انتخاب شد. برای دانلود کتاب صوتی اتاق کلیک کنید.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin