کتاب صوتی جیران و اسرار حرمسرای ناصرالدین شاه رمانی تاریخی نوشته لطف‌الله ترقی و حسین لعل است. در این کتاب صوتی سفری به دل حرمسرای ناصرالدین شاه می‌کنیم و با سوگلی او، جیران، و اقداماتی که انجام داد آشنا می‌شویم.

این کتاب دو بخش دارد. بخش اول ماجراهایی است که پس از به قتل رسیدن امیرکبیر و به صدارت رسیدن میرزا آقاخان نوری رخ داد و بخش دوم به حوادث و رخدادهای داخل حرمسرا اختصاص دارد. نسخه صوتی این کتاب را با صدای زیبا فقیه و محدثه بیات بشنوید و از شنیدن یک داستان تاریخی ایرانی غرق لذت شوید.

حسن فتحی، کارگردانی که سریال‌های شهرزاد، میوه ممنوعه، شب دهم و مدار صفردرجه را در کارنامه‌ حرفه‌ای خود دارد، در سال ۱۴۰۰ شروع به ساخت سریالی به نام جیران کرد. این سریال به بررسی وقایعی می‌پردازد که پس از مرگ امیرکبیر و صدراعظم شدن میزرا آقاخان نوری، در دربار ناصرالدین شاه رخ داد؛ در همین دوران بود که شاه با زنی با چشمان درشت آشنا شد و تصمیم گرفت با او ازدواج کند. او به خاطر چشمان درشت و زیبای زن او را به نام جیران صدا می‌زد.

پریناز ایزدیار، بهرام رادان، مهدی پاکدل، غزل شاکری، ستاره پسیانی و مهدی کوشکی از جمله هنرمندانی هستند که در این سریال به ایفای نقش پرداختند. در این فیلم بهرام رادان در نقش ناصرالدین شاه ظاهر شده و پریناز ایزدیار، نقش سوگلی شاه، خدیجه تجریشی را بازی می‌کند. همچنین کار آهنگسازی فیلم را فردین خلعتبری بر عهده داشته است و موسیقی آن با صدای همایون شجریان ساخته شده است.

سریال جیران موفق شد تا در فهرست جوایز بین المللی درامای سئول قرار بگیرد و برای دریافت جایزه بهترین سریال نیز نامزد شد.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin