کتاب صوتی لیدی الیزابت رمانی تاریخی نوشته آلیسون ویر درباره زندگی ملکه الیزابت اول است که در قرن ۱۶ میلادی، پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های فراوان موفق شد ملکه‌ انگلستان شود.

تاریخ، پر از درس‌های عبرت‌‌انگیز، جذاب و البته درست و دقیق است. تاریخ در حقیقت نوعی زنده نگاه‌داشتن زندگی در پیش چشمان ما است. تا هر زمان که به آن احتیاج داشتیم، از خلال سطور کتاب‌های تاریخی، دریابیم‌اش. اما خواندن تاریخ گاه سخت و دشوار است و مطالب تاریخی، به سادگی از ذهن فرار می‌کنند. چه می‌توان کرد؟ در این مواقع می‌توان دست به دامان کتاب‌ها و رمان‌های تاریخی شد.

آلیسون ویر در کتاب صوتی لیدی الیزابت بخشی از تاریخ انگلستان را روایت کرده است. اما کار او، از این جهت ارزشمند است که او تاریخ را با روایت ترکیب کرده است. نتیجه کار، ترکیبی شگفت‌انگیز است که به نام رمان تاریخی شناخته می‌شود. تقابل ادبیات و تاریخ در این نقطه، سبب شده تا خواندن تاریخ، به کاری جذاب و دلنشین بدل شود.

نشریه یو.اس.ای. تودی (USA Today) این کتاب را اثری می‌داند که تمام تعصبات مذهبی، تبعیض‌های جنسیتی و نیرنگ‌های و فتنه‌های سیاسی را به تصویر کشیده است که در دوره تاریخی سلطنت ملکه الیزابت اول، رخ داده است.

روزنامه بوستون ساندی گلوب (Boston Sunday Globe) معتقد است آلیسون ویر به خوبی می‌داند چطور باید شخصیت‌های تاریخی را به شخصیت‌های داستانی تبدیل کرد و در این کتاب نیز به خوبی از پس این کار برآمده است. او کاری کرده است که ما با تمام شخصیت‌ها احساس نزدیکی کنیم و با آن‌ها همراهی کنیم.

آلیسون ویر (Alison Weir) در سال ۱۹۵۱ در لندن به دنیا آمد و در وست‌مینستر بزرگ شد. او در سال ۱۹۷۲ با رنکین ویر ازدواج کرد و در حال حاضر در ساوری زندگی می‌کند. ویر ابتدا تصمیم داشت که معلم باشد و تاریخ تدریس کند. بنابراین در دانشگاه پلی تکنیک تحصیل کرد. اما پس از گذشت مدتی متوجه شد که روش‌‎های آموزشی نمی‌تواند او را خوشحال و راضی کند زیرا به شدت تاریخ مصرف گذشته بودند. او تدریس را رها کرد و شغل‌های دیگری را انتخاب و تجربه کرد: کارمندی، خانه‌داری، مادری. شش سال مدرسه‌ای را اداره می‌کرد که برای کودکان با مشکلات یادگیری تاسیس شده بود. در نهایت راه او به ادبیات رسید و نویسندگی را انتخاب کرد.

آلیسون ویر را امروز به عنوان نویسنده‌ای تمام وقت می‌شناسند که رمان تاریخی می‌نویسد. او کتاب‌های داستانی و غیرداستانی بسیاری نوشته و منتشر کرده است. از میان مهم‌ترین کتاب‌های تاریخی او می‌توان به این کتاب‌ها اشاره کرد: خائن بی‌گناه، لیدی الیزابت، ملکه اسیر، ارثیه شوم و بازی ازدواج. برخی کتاب‌های ویر به فارسی نیز ترجمه و منتشر شده‌اند.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin