فرهنگ هلاکویی ، روان‌شناس، روان‌درمانگر، سخنران، جامعه‌شناس و اقتصاددان ایرانی‌ـ‌آمریکایی است. او را بیشتر به دلیل سخنرانی‌ها و سمینارهای برگزارشده‌اش در زمینه‌ها‌ی روان‌شناختی و اجتماعی می‌شناسند. لحن ویژه و سبک هلاکویی در سخنرانی‌هایش بیشترین نقش را در شهرت و محبوبیت او داشته است. او در طول چند دهه، چندین برنامه‌ی تلویزیونی و رادیویی را در مباحث روان‌شناختی و مشاوره‌ی فردی اجرا کرده است. هلاکویی تالیفاتی نیز در زمینه‌های جامعه‌شناسی و روانشناسی دارد.

آثار هلاکویی بیش‌تر در قالب محصولات دیداری و شنیداری توسط انتشارات ما و شما به بازار کتاب صوتی وارد شده است. آثاری که عمدتا در زمینه‌ی سلامت روانی فردی، ازدواج، مدیریت خانواده و روان‌شناسی کودکان است.

«ازدواج و طلاق»، «ازدواج و خانواده‌ی موفق»، «اصول پدری و مادری»، «خانواده‌ی تک‌ سرپرست»، «ترس، اضطراب و وحشت»، «اعتماد به نفس»، «خشم و عصبانیت»، «افسردگی»، «شخصیت ناسالم»، «استرس و فشار روانی و آزادی»، «پنجاه باید و نباید زندگی زناشویی»، «تیپ‌ های شخصیت ناسالم با همکاری جمعی از استادان»، «تیپ‌ های شخصیت نرمال و سالم با همکاری جمعی از استادان»، «خوشبختی با همکاری جمعی از استادان»، «علم و شبه‌ علم با همکاری جمعی از استادان»، از جمله عناوین آثار صوتی و سمینارهای منتشرشده از هلاکویی در بازار نشر است.

او همچنین کتاب «جامعه‌ی امروز» را که برگرفته از کتابی با همین عنوان از انتشارات راندوم هاوس و متنی دانشگاهی با موضوع جامعه‌شناسی است، برای استفاده به عنوان کتاب درسیِ دانشگاهی در رشته‌ی جامعه‌شناسی منتشر کرده است. مقاله‌ی «مطالعه‌ای تجربی روی ایرانیان ساکن آمریکا: تمایل به بازگشت به زادگاه به‌عنوان تابعی از ترجیح زبان گفتار» نیز اثر مکتوب دیگری از فرهنگ هلاکویی است. هلاکویی از ابتدای کار معتقد بوده است به دلیل سرانه‌ی پایین مطالعه‌ی کتاب و تمایل بیش‌ازپیش عموم مردم نسبت به محصولات دیداری و شنیداری بهتر است آثارش را در این قالب‌ها به انتشار برساند.

کتاب صوتی چرا ازدواج چرا طلاق در ۴ بخش و دربارهٔ ازدواج و طلاق است. این اثر صوتی می‌کوشد راه‌کارهایی را دررابطه‌با این موضوع در اختیار شنونده قرار دهد.

با شنیدن این کتاب صوتی درمورد «دلایل آنکه انسان‌ها نمی‌خواهند ازدواج کنند»، «دلایل جدایی زنان و مردان از هم»، «مواردی که افراد جدا شده‌اند و جدایی و طلاق‌شان انتخاب اشتباهی بوده است» و درمورد این پرسش که «چرا افرادی که در زندگی اشتراکی‌شان درگیر هستند هم‌چنان به زندگی‌شان ادامه می‌دهند» اطلاعاتی دریافت خواهید کرد.

دکتر فرهنگ هلاکویی در کتاب صوتی پرورش، تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان تولد تا ۳ سالگی درباره تربیت و تعلیم کودکان از بدو تولد تا سه‌سالگی سخن گفته است. انتشارات ما و شما چاپ این کتاب را برعهده داشته است. ویژگی‌های رفتاری و حرکتی کودک در این سن‌وسال، سلامت فیزیکی و روانی و چگونگی مراقبت از آنان محور سخنان دکتر هلاکویی در این اثر است. این کتاب به علاقه‌مندان به مطالعهٔ مطالب مربوط به روان‌شناسی و رشد کودک پیشنهاد می‌شود.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin