کتاب صوتی قوی سیاه اثر نسیم نیکولاس طالب به تأثیر رویدادهایی که وقوع‌شان را محال می‌پنداشته‌ایم می‌پردازد. موضوع محوری کتاب قوی سیاه پیش‌گیری از پیش‌بینی و مقاوم شدن در برابر شکست و رویدادهای منفی است. این کتاب برای ۳۶ هفته در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت.

نسیم نیکولاس طالب اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی را قوی سیاه نام نهاده است. اما این نام از کجا آمده است؟ 

جالب است بدانید که تا قرن هفدهم، مردم بر سر یک موضوع توافق داشتند: همه قوها سفید رنگ هستند. اما یک دریانوری هلندی با مشاهده عجیبش از یک دسته قو به رنگ سیاه در استرالیا، موفق شد تا مهر بطلان بر این باور قدیمی بزند. 

نویسنده هم کتاب را هم همین داستان جالب و مقدمه‌ای مفید آغاز می‌کند و به این ترتیب این نظریه را توضیح می‌دهد. مشاهده تنها یک قوی سیاه رنگ توانسته است باوری کهن و قدیمی را بی‌اعتبار کند؛ حال آیا می‌توان چنین چیزی را به جنبه‌های دیگر زندگی نیز تعمیم داد؟ این نظریه در تلاش است تا به بررسی اثرات شدید ناشی از برخی رویدادهایی بپردازد که بسیار نادر و غیرقابل پیشبینی هستند اما در عین حال، انسان‌ها تمایل دارند توضیحاتی ساده، پیش پا افتاده و دم‌دستی برای این رویدادها پیدا کنند.

اما حال بد نیست به این پرسش‌ها هم فکر کنیم. ما چه دانشمند باشیم و چه نباشیم، چه حرفه‌ای باشیم چه نه، تمایل داریم تا به مسائل بی اهمیت بپردازیم. در حقیقت با وجود شواهد آشکاری که حاکی از تاثیرات عظیم اتفاقات مهم هستند، ما همچنان بر شواهد محدود خود پافشاری می‌کنیم؟

کتاب صوتی قوی سیاه


کتاب صوتی ایکیگای؛ دلخوشی های کوچک زندگی به شما یاد می‌دهد چگونه یک زندگی پرمفهوم داشته باشید.

کلمه‌ٔ ژاپنی «ایکیگای» از ۲ قسمت تشکیل شده است: «ایکی» به‌معنای زندگی و «گای» به‌معنای ارزش یا قیمت. ایکیگای یعنی ارزش زندگی یا شادی در زندگی است. این کلمه به چیزی اشاره دارد که صبح‎‌ها به علتش از خواب بیدار می‌‎شوید. ایکیگای به معنی لذت زندگی است.

این کتاب را به تمام کسانی که می‌خواهند شاد زندگی کنند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب صوتی ایکیگای


کتاب صوتی آبنبات دارچینی که در واقع جلد بعدی «آبنبات هل‌دار» محسوب می‌شود، درباره‌ی اتفاقات غیر منتظره و عجیبی است که برای شخصیت اصلی داستان، یعنی محسن رخ می‌دهد. این اتفاقات به صورت ناخواسته روی زندگی محسن و اطرافیانش تاثیر می‌گذارند. ماجراهای کتاب آبنبات دارچینی بین سال‌های ۷۲ تا ۷۴ می‌گذرد. درگیری محسن، قهرمان بجنوردی داستان با این موقعیت‌های پیش‌بینی نشده اتفاقات طنزی را رقم می‌زند که خواندنش خالی از لطف نیست. راستی این را هم بدانید که یکی از شخصیت‌های محوری کتاب آبنبات دارچینی، پدر دریا است.

کتاب صوتی آبنبات دارچینی


کتاب صوتی سمفونی مردگان نه تنها معروف‌ترین اثر عباس معروفی که یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار ادبیات معاصر فارسی‌زبان در بیرون از ایران است. داستان زندگی اعضای خانواده‌ی اورخانی و رقابت آیدین و اورهان، دو برادر است که شخصیت‌های بسیار متفاوتی دارند.

این رمان جایزه بنیاد غیردولتی کگدوپ و جایزه سال ۲۰۰۱ از بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ را گرفته است. سمفونی مردگان را با صدای حسین پاکدل از انتشارات آوانامه بشنوید.

سمفونی مردگان به عقیده‌ی بسیاری مانند هفته‌نامه دی ولت سوئیس، یک شاهکار است. اگر دوست دارید با فضای زندگی و اجتماعی سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ خورشیدی آشنا شوید، کتاب صوتی سمفونی مردگان انتخاب خوبی برای شما است.

کتاب صوتی سمفونی مردگان


کتاب صوتی ساعت ساز نابینا اثر ریچارد داوکینز رفتارشناس بریتانیایی است. ساعت‌ساز نابینا کتابی درخشان و بحث‌برانگیز است که نشان می‌دهد تکامل توسط انتخاب طبیعی -فرآیندی ناخودآگاه، خودکار، کور و در عین حال اساسا غیرتصادفی که داروین کشف کرده است- تنها پاسخ به بزرگترین سؤال است: چرا ما وجود داریم؟

این کتاب صوتی به مساله فرگشت زیست محیطی می‌پردازد و آن را با کمک مثال‌هایی توضيح می‌دهد. داوکینز برای بیان حرفش از مثالی استفاده کرده است که ویلیام پالی به کار برده بود و آن طریق آن، برهان نظم را بیان کرد؛ به طوری که مورد استقبال خداباوران قرار گرفت.

کتاب صوتی ساعت ساز نابینا


کتاب بوف کور، مشهورترین اثر صادق هدایت، نویسنده‌ی مشهور معاصر ایرانی است. داستان بوف کور، هذیان‌ها و تک‌گویی‌هایی یک مرد نقاش است که با دیدن تصویری، زندگی‌اش دگرگون می‌شود. این اثر به سبک فراواقع نوشته شده است.

صادق هدایت در تاریخ ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ متولد شد. او نویسنده، مترجم و روشنفکر ایرانی بود. صادق هدایت را همراه محمدعلی جمال‌زاده و بزرگ علوی و صادق چوبک از پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی می‌دانند.

از دیگر آثار صادق هدایت می‌توان به زنده به گور، سگ ولگرد، نیرنگستان، سایه روشن و فواید گیاهخواری اشاره کرد.

صادق هدایت در ۱۹ فروردین سال ۱۳۳۰ در پاریس خودکشی کرد و چند روز بعد در قطعهٔ ۸۵ گورستان پر-لاشز به خاک سپرده شد.

کتاب صوتی بوف کور

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin