کتاب صوتی مسئله حجاب اثر استاد شهید مطهری شامل پنج بخش است.این کتاب توسط بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری با همکاری انتشارات صدرا تولید شده است. در بخش اول تاریخچه حجاب در قوم یهود، ایران باستان، جاهلیت عرب و هند مورد بررسی واقع شده است. در بخش دوم علت پیدا شدن حجاب در میان اقوام و ملل گوناگون و نظریات متنوع در این باب (ریاضت و رهبانیت، عدم امنیت، استثمار زن، حسادت مرد و …) طرح و نقد شده است. بخش سوم به تبیین فلسفه پوشش در اسلام از ابعاد و جوانب مختلف اختصاص یافته است. در بخش چهارم به ایرادها و اشکال‌هایی که بر اصل حجاب و پوشش از سوی مخالفان حجاب گرفته می‌شود پاسخ‌های مستدل و منطقی داده شده است. در بخش پایانی کتاب، اصل حجاب و حدود آن با عنایت به آیات و روایات و سیره مسلمین به طور مفصل مورد بحث و بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مرتضی مطهری نوشتن و انتشار کتاب بود. مهم‌ترین و خوانده‌شده‌ترین کتاب‌هایش، دسته‌ی عمومی آن است که با ابتکار عمل و نوگرایی به رشته‌ی تحریر درآمده و طیف گسترده‌ای از خوانندگان را به خود جذب کرده است؛ کتاب «داستان راستان» یکی از استقبال‌‌شده‌ترین کتاب‌های او از این دسته است. کتاب‌هایی همچون «اسلام و مقتضیات زمان»، «آشنایی با علوم اسلامی»، «آشنایی با قرآن»، «جاذبه و دافعه‌ی علی»، «حماسه‌ی حسینی»، «خدمات متقابل اسلام و ایران»، «سیری در سیره‌ی نبوی»، «سیری در نهج‌البلاغه» و «سیری در سیره‌ی ائمه‌ی اطهار» فارغ از وجوه نوگرایانه و عمیق خود، برای عموم خوانندگان قابل فهم و استفاده است.

او علاوه‌بر سخنرانی‌های اخلاقی، تمایل ویژه‌ای نیز به نوشتن کتاب‌های اخلاقی و تربیتی داشت، «تعلیم و تربیت در اسلام«، «ده گفتار»، «فلسفه‌ی اخلاق»، «انسان کامل»، «انسان‌شناسی قرآن»، «گفتارهایی در اخلاق اسلامی»، «حکمت‌ها و اندرزها»، «بیست گفتار» و «فطرت و تربیت» از آن جمله‌‌ کتاب‌های اخلاقی او و حاصل مقالات و سخنرانی‌هایش است.

فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و تفکر انقلابی او به غیر از صحنه‌ی مبارزه در کتاب‌هایش نیز بروز پیدا کرد. «آینده‌ی انقلاب اسلامی ایران»، «جهاد اسلامی»، «نهضت‌های اسلامی در صدساله‌ی اخیر»، «احیای تفکر اسلامی»، «مقدمه‌ای بر حکومت اسلامی»، «انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه‌ی تاریخ»، «نبرد حق و باطل»، «گفتگوی چهارجانبه»، «قیام و انقلاب مهدی (ع)» و «اسلام و مسئله‌ی ملیت» آثاری از مطهری هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin