کتاب صوتی تاریخ بیهقی نام کتابی نوشته ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی است. این کتاب که با نام تاریخ مسعودی هم مشهور است با صدای احسان چریکی منتشر شده است.

ابوالفضل محمدبن حسین بیهقی در سال ۳۸۵ هـ.ق در حارث‌آباد بیهق (جنوب سبزوار امروزی) چشم به جهان گشود. از آن‌جایی که خانواده‌ی‌ وی با بزرگان روزگار خویش نشست‌وبرخاست داشتند، پدرش او را در همان دوران کودکی به جهت کسب دانش به نیشابور فرستاد. ابوالفضل که از هوش ویژه‌‏ای برخوردار بود و به کار نویسندگی عشق می‏‌ورزید، در جوانی از نیشابور به غزنین رفت و به کار نگارش دیوان پرداخت. علاقه و استعداد بی‌نظیر کاتب جوان، به‌سرعت او را به جایگاه دستیاریِ خواجه ابونصر مشکان، صاحب دیوان رسالت محمود غزنوی رساند.

موضوع اصلی این کتاب تاریخ حکومت مسعود غزنوی و دودمان غزنوی است. کتاب صوتی تاریخ بیهقی علاوه بر تاریخ غزنویان، قسمت‌هایی درباره صفاریان، سامانیان و دوره پیش از برآمدن و پادشاهی محمود غزنوی دارد. نسخه اصلی کتاب حدود ۳۰ جلد بوده و از این کتاب امروزه تنها ۶ مجلد بر جای مانده‌است و یکی از متون مهم در معرفی تاریخ ادبیات ایران و نیز تاریخ زبان فارسی و نیز از متون مهم و تاثیرگذار در زمینه روایت از سبک ادبی و بیانی زبان فارسی است.

بیهقی نام کتاب خویش را فقط تاریخ نوشته ‌است ولی در دوره‌های بعدی، این کتاب را با نام‌های متعددی ذکر کرده‌اند که مشهورترینِ آن‌ها تاریخ بیهقی است. نامیدنِ تاریخ بیهقی تحت عنوان تاریخ مسعودی نیز از آن جهت است که امروزه، قسمت‌های بازمانده این کتاب بیش‌تر به دوره پادشاهی مسعود غزنوی مربوط است.

از جذاب‌ترین بخش‌های کتاب صوتی تاریخ بیهقی می‌شود به داستان خیشخانه، به حکومت رسیدن مسعود و شکست محمد و بردار کردن حسنک وزیر اشاره کرد. برای دانلود کتاب صوتی تاریخ بیهقی کلیک کنید.

Leave A Comment

Recommended Posts

معرفی چندکتاب گویا

تاب صوتی چهره غمگین من (جلد اول) مجموعه داستان‌های ادبیات آلمان است که با ترجمه تورج رهنما منتشر شده است. این کتاب داستان‌هایی جذاب را گردآوری گرده است که براساس سال چیده شده‌اند. این کتاب با صدای امیرمحمد صمصامی و مریم مشایخی منتشر شده است. بخش […]

admin

چه کتاب های صوتی بشنویم؟

کتاب صوتی قصه های قرآن (۱ و ۲) نوشتهٔ مهدی آذریزدی است. مصطفی رحماندوست (شاعر و نویسندهٔ کودکان) گویندگی این کتاب صوتی را انجام داده و انتشارات نوین کتاب گویا آن را منتشر کرده است. این اثر صوتی پنجمین جلد از مجموعهٔ مشهور «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» است. مجموعهٔ «قصه‌های خوب […]

admin