کتاب صوتی حکمت شادان از خصوصی‌ترین نوشته‌های فردریش نیچه است چون آن را پس از بهبودی‌اش از بیماری نوشته و به دختری به اسم سالومه تقدیم کرده است. دختری که با حضورش در زندگی او باعث خوب شدن حال او شد و شور و نشاطی غریب به او بخشید. نیچه نام این کتاب را با توجه به زندگی شاعران و رامشگران جنوب فرانسه انتخاب کرده است که براساس عشق و شادی و جوانمردی زندگی می‌کردند.

این کتاب که در سال ۱۸۸۲ و پیش از چهل سالگی نیچه منتشر شد دربر دارنده مهم ترین نظرات نیچه درباره هنر، اخلاقیات، دانش، حقیقت، هوشیاری ذهنی و خاستگاه تعقل است. او در حکمت شادان، برای بسیاری از نظریه‌هایی که در کتاب «چنین گفت زرتشت» خود تشریح نموده، مقدمه‌ای آورده و بعضی از مقولات و مفاهیم بنیادی تفکراتش را اولین بار در حکمت شادان مطرح کرده است.

فریدریش نیچه در کتاب صوتی حکمت شادان از نشاطی دفاع می‎‌کند که از علم، دانش و معرفت فرد ناشی می‌شود. از سوی دیگر، دانشی که مانند شعر و موسیقی سرمستی و شادی آورد هم نزد نیچه از جایگاهی خاص و والا برخوردار است؛ جایگاهی برتر از شناخت عقلی و استدلالی. نیچه در حکمت شادان طرفداری دانشمندی را می‌کند که همان‌طور که به دنبال علم و خرد است، هنر و ذوق و طرب را هم طلب می‌کند و ارج می‌گذارد.

به نظر بسیاری ازمتخصصان، حکمت شادان، نقطه‌ عطفی در تحول اندیشه‌ نیچه و مرکز ثقل آثار او است.

فردریش نیچه فیلسوف بزرگ قرن نوزدهم میلادی است که اثری ویژه در تکوین اندیشه و روشنفکری روزگار نو در غرب گذاشت. او که ابتدا به لغت‌شناسی تمایل نشان داد، خیلی زود و در آغاز جوانی کرسی استادی دانشگاه بازل را در این رشته به خود اختصاص داد. او در همان سنین جوانی به فلسفه اشتغال یافت و آثار سترگ فلسفی خویش را برای اندیشه‌ی تشنه‌ی بشر در روزگار پسامدرنیته به ارمغان آورد. همچون شکوفایی‌اش، زوال عقل و خاموشی او نیز خیلی زود و در سن ۴۵ سالگی آغاز شد.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin