کتاب صوتی لک‌لک‌ها بر بام داستانی نوشته میندرت دویونگ است. این کتاب صوتی روایتی جذاب از همکاری بچه‌های یک مدرسه و اهالی یک دهکده ماهیگیری است که تلاش می‌کنند تا لک‌لک‌ها را به دهکده‌شان فرابخوانند.

کتاب صوتی لک‌لک‌ها بر بام در سال ۱۹۵۵ برنده جایزه نیوبری شد. این جایزه که به نام مدال نیوبری (Newbery Medal) شناخته می‌شود، اولین جایزه ادبی است که برای ادبیات کودک و نوجوان در دنیا تاسیس شد. مدال نیوبری به نام و یاد جان نیوبری که در سده ۱۸ ناشر بود، نامگذاری شده است و به بهترین اثر داستان در حوزه ادبیات کودک، تعلق می‌گیرد.

این کتاب در سال ۱۹۵۷ جایزه ادبیات نسل جوان آلمان (Deutscher Jugendliteraturpreis) را نیز از آن خود کرد. این جایزه از سال ۱۹۵۶ راه‌اندازی شده است و هرساله به بهترین کتاب‌های تصویری، کتاب‌های کودک و نوجوان و حتی کتاب‌های غیر داستانی نیز تعلق می‌گیرد.

لک‌لک‌ها بر بام در سال ۱۹۶۳ نیز موفق شد تا جایزه‌ لوئیس کارول (Lewis Carroll Shelf Award) را هم با خود به خانه ببرد. این جایزه که در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۹ فعالیت می‌کرد، از طرف دانشکده ویسکانسین – مدیسون به برندگان اهدا می‌شد.

میندرت دویونگ (Meindert De Jong) ۴ مارچ ۱۹۰۶ در هلند به دنیا آمد. او به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۱۴ به آمریکا مهاجرت کرد. او در دانشگاه شیکاگو درس خواند اما تحصیلاتش را به انتها نرساند. در طول دوران رکود اقتصادی بزرگ، شغل‌های مختلفی را تجربه کرد. به پیشنهاد یکی از کتابداران محلی، شروع به نوشتن کتاب و داستان برای کودکان کرد. او پیش از جنگ به ارتش هوایی آمریکا پیوست و در طول جنگ جهانی دوم نیز در ارتش خدمت کرد.

میندرت دویونگ پس از پایان جنگ، دوباره نوشتن را از سر گرفت. بسیاری از کتاب‌های او به وسیله‌ی یکی از نویسندگان و تصویرگران مشهور کودک، موریس سنداک (Maurice Bernard Sendak) تصویرسازی شده‌اند. او همچنین جوایز بسیاری را نیز برای فعالیت‌های ادبی‌اش از آن خود کرده است. از میان این جوایز می‌توان به این موارد اشاره کرد:

در سال ۱۹۶۲ او به عنوان اولین آمریکایی شناخته شد که جایزه هانس کریستین اندرسن را از آن خود کرد. این جایزه در ادبیات کودکان بسیار مشهور است و به عنوان نوبل کوچک شناخته می‌شود. دریافت این جایزه سبب شهرت او شد.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin