کتاب صوتی کافه نادری داستانی در باب زندگی هنرمندان و جامعه‌ی هنری ایران است که در سال ۱۳۸۲ توسط دکتر رضا قیصریه نویسنده و مترجم ایرانی نوشته شده است. کافه نادری محلی‌ست که در گذشته نویسندگان، شاعران، روشنفکران و روزنامه‌نگاران متعددی در آن گرد هم می‌آمدند و این رمان نیز تصویری از چنین فضایی را ترسیم کرده است.در بخشی از توضیحات پشت جلد کتاب آمده است: «بحران باب روز بود: بحران خانواده، بحران عشق، بحران روابط مشترک. حتی اظهار عشق هم می‌توانست یک عمل ابلهانه‌ی بورژوایی باشد و باعث اختناق جنسی بشود. اما مهم‌تر از همه بحران ایدئولوژیکی بود، یا به قول آلبا، دنیا نباید دیگر آن‌طوری بگردد که تا به حالا گردیده است و این موضوعی بود که آلبا پیرانی و فرزاد مفتون می‌توانستند ساعت‌ها درباره‌اش با تو حرف بزنند و سیگار پشت سیگار روشن کنند. «کافه نادری» روایتی دیگر است از داستان بلند نسلی که بنا داشت تقدیر را گردن ننهد، و ننهاد، بی‌ آن‌ که از بختک شوم غربت و فرسایش گریزی یافته باشد.»

رضا قیصریه متولد ۱۳۱۹ در تهران، از چهره‌های شناس و مهم در عرصه‌ی معرفی ادبیات و هنر ایتالیا در ایران و همچنین عضو بازنشسته‌ی هیئت علمی گروه زبان ایتالیایی است. او در سال ۱۹۶۵ به شهر رم در ایتالیا رفت، در دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه ساپینزا تحصیل نمود و در سال ۱۹۷۶ فارغ‌التحصیل شد. طی این مدت، او موفق شد آثاری از صادق هدایت را ترجمه کند و توانست آن‌ها را توسط انتشارات فلترینلی منتشر کند. همین ترجمه‌ها، موجب شد تا او به ترجمه‌ی آثار فارسی به ایتالیایی و همچنین بالعکس، علاقه و گرایش پیدا کند.

دکتر قیصریه در سال ۱۳۵ پس از فارغ‌التحصیلی در کشور ایتالیا، به ایران بازگشت و پس از این بازگشت، در پی ملاقاتی که با وابسته‌ی فرهنگی ایتالیا یعنی پروفسور بلونه داشت، جهت تدریس در گروه زبان ایتالیایی دانشگاه تهران معرفی شد. پس از تاسیس رشته‌ی مترجمی زبان ایتالیایی در دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر قیصریه در سال ۱۳۶۶ عضو هیئت علمی این دانشگاه شد و به تدریس مترجمی زبان ایتالیایی پرداخت.

Leave A Comment

Recommended Posts

چهل قانون شمس تبریزی درباره عشق

یکی از رمان‌های مشهور ترکیه‌ای در سال‌های اخیر رمان ملت عشق نوشته‌ی الیف شافاک است. این رمان در دل یک داستان عاشقانه امروزی به بررسی رابطه میان مولانا و شمس تبریزی می‌پرداز. این رمان با عنوان‌هایی همچون عشق یا چهل قانون عشق […]

admin

خلاصه‌ای رمان مشهور موش‌ها و آدم‌ها

رمان موش ها و آدم ها یکی از مشهورترین رمان های جان اشتاین بک است. این رمان روایتی است از دو دوست به نام‌های جورج و لنی که زندگی ساده و آرزوهای ساده‌ای دارند و برای محقق کردن‌ رؤیاهایشان، تلاش زیادی می‌کنند. […]

admin