کتاب صوتی مخزن الاسرار (خمسه نظامی ـ گنج اول) نوشته جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد، متخلص به نظامی و مشهور به حکیم نظامی است. این کتاب صوتی را با صدای گرم ساعد باقری می‌شنوید.

نظامی گنجوی متولد ۵۳۵ هجری قمرس در شهر گنجه است، نظامی در فاصلهٔ سال‌های ۶۰۲ تا ۶۱۲ در گنجه از دنیا رفته است و آرامگاهی به او در همان شهر است. در دهه نود خورشیدی، دولت آذربایجان اشعار گنجوی در آرامگاه او که همگی به زبان فارسی بودند را پاک و تخریب کرد.

کتاب مخزن‌الاسرار تنها اثر عرفانی و تعلیمی این شاعر است که در بحر سریع مسدس (مفتعلن مفتعلن فاعلن) سروده شده است، این کتاب حدود ۲۲۶۰ بیت و ۲۰ مقاله در اخلاق و مواعظ و حکمت است. در حدود سال ۵۷۰ هجری و در آستانه چهل سالگی شاعر سروده شده و به ملک فخرالدین بهرام شاه بن داوود والی آذربایجان تقدیم شده است. این شاعر برای منظومه‌های لیلی و مجنون و خسرو و شیرین بسیار مشهور است. نسخه‌ی صوتی خمسه نظامی توسط انتشارات کتاب نیستان و با صدای ساعد باقری منتشر شده است. کتابی که درحال مشاهده آن هستید، گنج اول از این خمسه، با نام کتاب صوتی مخزن الاسرار است.

بسیاری وزنی که نظامی انتخاب کرده است را به دلیل بسیار آهنگین بودن مناسب یک منظومه دینی نمی‌دانند. از زندگی او اطلاعات دقیقی در دست نیست و نظر تذکره‌نویسان متفاوت است اما آنچه معلوم است این موضوع است که نظامی آن‌چنان در داستان‌نویسی توانا بوده که الگوی بسیاری از شاعران پس از خود شده است.

دانلود کتاب صوتی مخزن الاسرار

Leave A Comment

Recommended Posts

معرفی چندکتاب گویا

تاب صوتی چهره غمگین من (جلد اول) مجموعه داستان‌های ادبیات آلمان است که با ترجمه تورج رهنما منتشر شده است. این کتاب داستان‌هایی جذاب را گردآوری گرده است که براساس سال چیده شده‌اند. این کتاب با صدای امیرمحمد صمصامی و مریم مشایخی منتشر شده است. بخش […]

admin

چه کتاب های صوتی بشنویم؟

کتاب صوتی قصه های قرآن (۱ و ۲) نوشتهٔ مهدی آذریزدی است. مصطفی رحماندوست (شاعر و نویسندهٔ کودکان) گویندگی این کتاب صوتی را انجام داده و انتشارات نوین کتاب گویا آن را منتشر کرده است. این اثر صوتی پنجمین جلد از مجموعهٔ مشهور «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» است. مجموعهٔ «قصه‌های خوب […]

admin